Česta pitanja

Način na koji funkcionira naš mozak možemo mijenjati na više načina. Danas najrašireniji način je putem biokemijskih reakcija (farmakološki, razni pripravci, hrana…), no postoji i drugi, suptilniji način, putem njegove bioelektrične aktivnosti. Naš mozak stalan je izvor bioelektričnih potencijala koje možemo izmjeriti putem EEG pojačala. Pokazalo se da, ukoliko određene promjene u bioelektričnim potencijalima mozga prikažemo klijentu na adekvatan način, mozak ih može iskoristiti za vlastitu samoregulaciju.

Neurofeedback je računalno potpomognuta metoda treninga u kojoj se frekvencija moždanih valova, koja se inače ne može percipirati, putem suvremene tehnologije klijentu učini vidljivom.  Mozgu se pokazuje njegova vlastita aktivnost u sadašnjem trenutku, na perceptivno prepoznatljiv način, putem audiovizualne animacije. Mozak može iskoristiti te informacije kako bi vježbao svoje kontrolne mehanizme, čime mu se omogućuje da uđe u proces učenja samoregulacije. Dugotrajnije promjene moguće su zahvaljujući neuroplastičnosti odnosno cjeloživotnoj sposobnosti mozga za učenje.

 

thumb

Neurofeedback trening potpuno je neinvazivna metoda. Klijentu se na površinu vlasišta postave elektrode koje se pričvrste na glavu pomoću EEG paste. Elektrode (ili senzori) su pasivne, što znači da ne puštamo nikakav napon na mozak, nego samo snimamo električnu aktivnost mozga.

Tako snimljene električne potencijale računalo procesira i pomoću terapeuta iz njih ekstrahira određene informacije. Pokazujemo Vam tijek moždanih valova i specifične informacije koje dobivamo iz njih u obliku vama prihvatljive povratne informacije (audiovizualnog feedbacka). Položaji senzora i frekvencije moždanih valova koje pratimo su jedinstveni za svakog pojedinca i njih određuje terapeut, prema kliničkoj slici pacijenta.

Kroz audiovizualnu animaciju ili video igru mozak dobiva povratnu informaciju o vlastitom funkcioniranju i u njoj se prepoznaje, ulazi u interakciju sa signalom. Neurofeedback trening je za klijente ugodna aktivnost tijekom koje se njihov doživljaj mijenja ovisno o parametrima treninga. Proces se temelji na kontinuiranoj povratnoj informaciji klijenta o njegovom doživljaju i senzacijama tijekom treninga, temeljem čega će terapeut podešavati određene parametre treninga.

Za pozitivan efekt od neurofeedback treninga neophodno je povjerenje, razumijevanje i dobra suradnja terapeuta i klijenta, te kontinuirano prepoznavanje i praćenje postignutih promjena.

neurofeedback

Pojedinci bilo koje dobi mogu osjetiti dobrobiti EEG treninga. Neurofeedback može pomoći djeci kod različitih razvojnih problema uključujući poteškoće pažnje, uspostavljanje emocionalne regulacije ili elemente autističnog spektra. Naši klijenti su često i adolescenti koji se bore s uspjehom u školi, anksiozno depresivnim smetnjama ili impulzivnim ponašanjem koje dovodi do socijalnih poteškoća.

U odrasloj dobi, neurofeedback može ublažiti simptome fizičkih i emocionalnih problema kao što su nesanice, glavobolje ili posljedice traume, te pomaže održati dobru funkciju mozga sa starenjem.

Ljudi koji žele vrhunsku izvedbu također koriste neurofeedback trening kako bi poboljšali svoje psihofizičko stanje koje dovodi do boljih rezultata u sportu, umjetnosti ili u karijeri.

Našim klijentima neurofeedback treninzi najčešće koriste za:

  •  bolju emocionalnu  samoregulaciju (kontrola ljutnje, anksioznost, depresivnost)
  • fokus i koncentraciju (održavanje pažnje, manja distraktibilnost, impulzivnost)
  • poboljšanje kvalitete spavanja
  • oporavak od stresa i traumatskih događaja
  • smanjenje učestalosti i intenziteta glavobolja ili psihosomatskih tegoba
  • poticanje osobnog razvoja, uklanjanje strahova i ograničavajućih uvjerenja
vitaplena

Prva istraživanja koja dokazuju pozitivan učinak neurofeedbacka na funkcioniranje živčanog sustava provedena se pred pedesetak godina (M.B. Sterman, 1972). Međutim, neurofeedback tek pred dvadesetak godina ulazi u širu primjenu i postaje dostupan javnosti kao terapijska metoda. Neuroznanost je u protekla dva desetljeća pokazala da je ljudski mozak daleko plastičniji nego što se prethodno smatralo, pa su i metode koje se temelje na toj spoznaji postale prihvatljivije.

Danas znamo da se mozak mijenja tijekom čitavog života pojedinca i da se veze između neurona mogu dinamično stvarati i nestajati. Pokazalo se da se neuroni mogu obnoviti, a uništenu funkciju nekog dijela mozga, zbog neke bolesti, fizičke traume ili moždanog udara može na sebe preuzeti neki drugi neuralni krug. Mozak je dakle, puno otvoreniji za promjene nego što se donedavno smatralo. Neurofeedback terapeuti se u svojoj svakodnevnoj praksi koriste upravo neuroplastičnošću, sposobnošću mozga za samoorganizaciju i promjenu. Neurofeedback terapija je iskustvo koje pružamo mozgu, a koje mu daje priliku da se „presloži“ i ponovo umreži na funkcionalniji način.

Ogroman potencijal ove nove tehnike rada s ljudskim mozgom vidimo kroz praksu sa klijentima, dok je u smislu znanstvenih istraživanja još uvijek u otkrivanju. Postoje međutim već danas brojna istraživanja koja potvrđuju njegovu učinkovitost i primjenjivost, a broj takvih istraživanja kontinuirano je u porastu (Bazzana et el., 2022)

znanstvene spoznaje

“Svaki čovjek može, ako to želi postati skulptorom vlastitog mozga”, ovime je  Santiago Ramon y Cajal, jedan od osnivača moderne neuroznanosti najavio sposobnost našeg mozga da se mijenja pod utjecajem svakog novog iskustva.

Tijekom neurofeedback treninga mozak dobiva trenutnu povratnu informaciju o svome funkcioniranju. Trener mu pomoću moderne tehnologije kreira digitalno ogledalo u kojem on može pratiti svoju aktivnost. Mozak se u toj slici prepoznaje i vidi uzajamnu vezu između onog što on radi i slike na ekranu. Neurofeedback je za mozak poput igre gdje on ulazi u interakciju sa slikom i pokušava neke njene parametre promijeniti. Pokazalo se da neurofeedbackom mozak vježba regulatorne mehanizme koji su u podlozi dobrog funkcioniranja središnjeg živčanog sustava.

Istraživanja sa funkcionalnom magnetskom rezonancom su pokazala da se već nakon jednog neurofeedback treninga mogu zamijetiti promjene u funkcioniranju mozga (Dobrushina et al. 2022). No te promjene naravno još uvijek nisu trajne. Kao i u stvarnom životu kad nešto želimo naučiti moramo to ponoviti puno puta prije nego što to postane naučena vještina. Neurofeedback je u svojoj osnovi proces učenja. Mozak se nakon jednog treninga ubrzo vraća na svoje uobičajeno funkcioniranje. No, nakon 20 - 40 treninga opažaju se trajnije promjene. Klijent percipira da ima više emocionalne ravnoteže, bolju mentalnu efikasnost i bolju fiziološku regulaciju. Međutim, ne samo da je subjektivno stanje pacijenta bolje, mijenjaju se i neki objektivni fiziološki parametri. Istraživanja su pokazala da neurofeedbackom po Othmerovoj metodi dobivamo povećanje spektralne snage u određenim frekvencijskim pojasevima što se povezuje s boljom metaboličkom ravnotežom u mozgu i povećanom efikasnošću Također, uočavaju se promjene i u kvantitativnom EEG-u klijenata koje dalje svjedoče o promjenama koje je klijent postigao (Grin-Yatsenko et al., 2018).

 

Kako neurofeedback utječe na mozak